Co je Virtuální Relita

Obecné informace:

Virtuální realita jako pojem může mít více významů, my ale budeme mluvit o VR, která je tvořena počítačem. Jedná se o programem vygenerovaný prostor, ve kterém se můžete volně pohybovat a mít pocit, že v něm skutečně jste a přitom být třeba doma v obýváku. Jde především nevšední zážitek, který vám může zprostředkovat pouze VR set (brýle, sluchátka a ruční ovladače) připojený na velmi výkonný počítač. Jedná se o jiný zážitek než například v 3D kině či něčem podobném. Nejde jen o samotné 3D zobrazení, i když bez toho by to samozřejmě nešlo, ale o celkový uvěřitelný zážitek z jiného prostoru, jiné reality.

Trocha techniky:

VR funguje na principu 3D brýlí, které si dáte přes oči a přes které na rozdíl od těch slunečních, nebo dioptrický k vám nepronikne žádné světlo. Jako zdroj světla místo toho poslouží displej, který máte pár centimetrů před očima a který je uvnitř těchto brýlí. Je jasné, že když si dáte před oči například svůj chytrý telefon uvidíte spíše rozmazaný až abstraktní obraz než něco co dává smysl. Naše oči prostě neumí na tak krátkou vzdálenost zaostřit. To výrobci 3D brýlí řeší chytře tím, že nám mezi oči a tento displej vloží silné optické čočky. Tyto optické čočky nám umožní zaostřit na každý bod na displeji. K dovršení všeho si ještě musíte nasadit sluchátka a do rukou uchopit ovladače. Bez toho by dojem nebyl kompletní.

 

3D brýle společně se sluchátky pak tvoří cosi co někteří škrobeně nazývají náhlavní souprava. Věřte ale, že nejde o nic jiného než o speciální  3D brýle a sluchátka, které mají ošálit naše dva hlavní smysly, kterými jsou zrak a sluch. Oklamat hmat je obtížnější a spousta výrobců na to rezignuje. Dle mého názoru pak ale nejde o VR ale o pouhé zobrazení VR protože realita se kterou nemůžete přirozeně interagovat není realitou ale pouze jen její zobrazení. Ti nejlepší jako jsou Vive nebo Oculus Rift nám ovšem ruční ovladače nabídnou (i když Oculus Rift s malým zpožděním). Na druhou stranu i pouhé zobrazení 3D prostoru bez možnosti interakce může být taktéž dech beroucí.

Z pohledu uživatele:

Virtuální realita se prostě snaží vytvořit uvěřitelný dojem, že jste třeba ve vraku Titaniku, v Raketoplánu Apolla 11, na vrcholku Mount Everestu nebo jiném často dosti nebezpečném místě na které se normálně nedostanete a vy jste přitom v relativním bezpečí svého obýváku. Vy ve skutečnosti víte, že jste v obýváku nebo kuchyni nebo prostě na nějakém jiném okoukaném místě ve svém bytě, rádi ale uvěříte, že jste někde jinde, protože to je vzrušující. Záměrně používám slovíčko věřit. To je důležité.  Celou dobu totiž víte, že vše je jen jako. proto se tomu říká Virtuální Realita.

Jistě si myslíte, že to je všechno sice krásné, ale stále nevíte co přesně uvidíte, uslyšíte či ucítíte. Takže popořádku:

Zrak je ošálen displejem, který se může lišit kvalitou produkt od produktu. I u těch nejkvalitnější budete schopni stále ještě rozeznat rastr jednotlivých bodů kterými je obraz tvořen. U nejlepších produktů je rastr tak jemný, resp. body jsou tak malé, že aby jste je viděli, musíte se  opravdu soustředit. Displej generuje obraz pro každé oko zvlášť, takže ve výsledku uvidíte prostor na jaký jste zvyklý s podobnou hloubkou 3D prostoru, tak jak vnímáte normální realitu, jen s výrazně méně detaily. Ne ale o tolik méně, než by jste čekali. Budete moci sledovat kresbu dřeva na nábytku nebo uvidíte i prach ve vzduchu. V počítačem vygenerovaném prostoru, ve kterém  se ocitnete, můžete standardně otáčet hlavou do všech směrů. Díky výkonnému počítači bude displej bleskově reagovat na váš pohyb a obraz se bude měnit takovou rychlostí, že budete mít pocit, že prostor je skutečně všude kolem vás a ne jen na displeji. Současné programy jsou bohužel dosti nedokonalé  takže většinou nevidíte vlastní tělo. Vaše oč se vznáší jakoby ve vzduchu. U lepších produktů se před vámi v prostoru mohou vznášet programem vygenerované ruce, zbraně, nástroje nebo přesně vyvedené kopie ručních ovladačů přesně v pozici, kde jsou vaše ruce, které je drží.

Sluch je snadno ovlivnitelný standardními stereo sluchátky nic víc na tom není.

Hmat mají na starosti již zmíněné ruční ovladače. Ovladače mohou vibrovat a pomocí vibrování vytvářet různé pocity, které v kombinaci se sluchem a zrakem skutečně vytváří pocit, že vaše ruce interagují s prostředím. Právě tato interakce je nesmírně důležitá, protože to je detail, který vašemu tělu řekne, že když s prostředím můžete interagovat, tak tam skutečně jste.

Shrnutí:

Těžko mluvit o něčem co se musí zažít na vlastní kůži. Zkuste někomu vyprávět jaké je to hrát fotbal. můžete popsat pravidla ale sotva mu vysvětlíte jaký zážitek z hry jste měli. Řeknete prostě: Je to super! Pojď příště hrát se mnou. 

Posted in Virtuální realita.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *